Muğla Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Milas SGK’dan yapılandırma uyarısı

SGK MİLAS SOSYAL GÜVENLİK MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜ, MİLAS TİCARET VE SANAYİ ODASI MECLİS ÜYELERİNE BAZI KAMU ALACAKLARIYLA İLGİLİ OLUŞAN BORÇLARIN YAPILANDIRMASI HAKKINDA BİLGİLENDİRMEDE BULUNDU.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Milas SGK’dan yapılandırma uyarısı
298 views
09 Aralık 2020 - 12:20
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Milas Sosyal Güvenlik Merkezi Müdürlüğü, Milas Ticaret ve Sanayi Odası meclis üyelerine bazı kamu alacaklarıyla ilgili oluşan borçların yapılandırması hakkında bilgilendirmede bulundu. MİTSO meclis üyelerinin yönelttikleri soruları da yanıtlayan SGK yetkilileri, Ağustos-2020 ve öncesi dönemlere ilişkin kesinleşmiş borçlar için yükümlülerin en geç 31 Aralık 2020 tarihine kadar başvuruda bulunmaları gerektiğini bildirdi.

SGK Milas Sosyal Güvenlik Merkezi Müdürü Ömer Gülter, kurumun İşveren Servisinden Elif Ercan ve Bağ-Kur Emeklilik Servisi Şefi Ümit Budak ile birlikte, MİTSO meclis üyelerine, 17 Kasım 2020 tarih ve 31307 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren7256 sayılı “Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun”un SGK borçlarının yapılandırılmasına yönelik uygulamaları hakkında bilgilendirmede bulundu.

Gülter, sunumunda SGK primlerini düzenli ödemekte olanlara teşvik indirimleri olduğunu ve bir işyeri için yapılandırma başvurusu yapmış bir kişinin aynı zamanda diğer işyerleri için de başvuru yapmış gibi yapılandırmadan yararlanabileceğini bildirdi. Ömer Gülter konuşmasında prim borçlarının peşin ödenmesinde ana para ile hesaplanan Yİ-ÜFE tutarının yüzde 90’ının silineceğini belirterek yapılandırmadan yararlanmak isteyenlerin en geç 31 Aralık 2020 tarihine kadar başvuruda bulunmaları gerektiğini bildirdi.

Yapılandırma kapsamına sigorta primleri, genel sağılık sigortası primleri, idari para cezaları, iş kazası veya meslek hastalığı sonucunda doğan alacaklar gibi kamu borçlarının girdiğini anlatan SGK Merkezi İşveren Servisinden Elif Ercan ise sunumunda yapılandırılan SGK borçları için ilk taksitin son ödeme tarihinin1 Mart 2021 olduğunu, başvuruların e-sigorta, e-devlet üzerinden yapılabileceği gibi kuruma şahsen başvuruda bulunarak da yapılabileceğini anlattı. Elif Ercan, ödemelerde ikişer aylık dönemler halinde 5, 9, 12 veya 18 taksit imkanı bulunduğunu, peşin ödemelerde ise Yİ-ÜFE tutarının yüzde 90’ının, ilk taksit 30 Nisan 2021 tarihe kadar ödenirse Yİ-ÜFE tutarının yüzde 50’sinin silineceğini, yapılandırılan borçlara haciz işlemi koyulamayacağını ve 2 taksit ödendiği zaman “borcu yoktur” yazısı alınabileceğini ifade etti.

SGK Merkezi Bağ-Kur Emeklilik Servisi Şefi Ümit Budak ise Bağ-Kur sigortalılarının borçlarının da yapılandırma kapsamında olduğunu belirterek Bağ-Kur sigortalılarının daha önce durdurulan hizmet sürelerinin ihyası halinde doğacak alacakların da yapılandırma kapsamında olduğunu bildirdi.

MİTSO Meclis üyelerinin yönelttikleri soruları da yanıtlayan SGK yetkilileri bu kanun hükümlerinden yararlanmak üzere başvuruda bulunanların bu yapılandırmalardan yararlanabilmeleri için, yapılandırmadan yararlanmak istedikleri borçlarına ilişkin dava açmamalarını veya açmış oldukları davalardan vazgeçmiş olmaları gerektiğini, davadan vazgeçme dilekçelerinin ilgili tahsil dairesine verilmesi gerektiğini de belirttiler.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.