Muğla Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Gizemli Kent ‘Thera’da kazılar sürüyor

İLK DEFA KAZI ÇALIŞMASI BAŞLATILAN ULA VE MENTEŞE İLÇELERİ SINIRINDAKİ THERA ANTİK KENTİNDE TEMİZLİK ÇALIŞMALARI SÜRÜRKEN, KAZI ÇALIŞMALARINDA ANTİK TİYATRO ÜZERİNDE YOĞUNLAŞILDI.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Gizemli Kent ‘Thera’da kazılar sürüyor
14 views
20 Eylül 2021 - 12:10
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Yıllardır kazı çalışması yapılmadığı için gizemini koruyan Ula’daki Thera antik kentinde bir taraftan yüzey temizlik çalışması yürütülürken, diğer taratan kazı çalışmaları başladı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Müzeler Genel Müdürlüğü Muğla Müze Müdürlüğü başkanlığında, Muğla Valiliği Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı (YİKOB) desteği ve Ula Belediyesinin sponsorluğunda Doç. Dr. Abdülkadir Baran ve ekibi tarafından yürütülen çalışmalarda öncelikli olarak tiyatro ayağa kaldırılacak.

Anadolu’nun yerlisi Karia halkının kültürünü en iyi yansıtan antik kentlerden biri olduğu düşünülen Ula ve Menteşe ilçe sınırlarında kalan Thera Antik kentinde bir ay önce kazı ve temizlik çalışması başlatılmıştı.

Muğla Valisi Orhan Tavlı ve Ula Belediye Başkanı Özay Türkler’in girişimleri ile Karia kültürünü en iyi yansıtan 250 dönümlük bir arazi üzerine kurulan Thera Antik Kenti’nde 2011 yılında kazı çalışmalarını yürüten Doç. Dr. Abdülkadir Baran tarafından yüzey temizliği yapılmıştı.

Milattan önce 4’üncü Yüzyıl’da inşa edilmiş olduğu düşünülen antik kentteki çalışmalarda kentin girişindeki duvar blokları ve o dönemde dükkan olarak kullanıldığı düşünülen bölümler yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı.

Ula ilçe Merkezine 5 kilometre, Muğla merkez ilçe Menteşe’ye ise 12 kilometre uzaklıkta yer alan Thera antik kenti, Ula, Gülağzı, Akkaya, Doğanköy, Yerkesik, Yenice ve Kızılağaç düzlüklerini kapsayan oldukça geniş bir araziye sahip. 250 dönümden büyük bir alana yayılan kent merkezi ise Okkataş olarak bilinen kayalık tepenin güney yamacında yer alıyor.

Geçmişte kaçak kazılarda antik kentin tiyatro bölümü dinamit ile patlatılması nedeniyle tiyatronun üzeri irili ufaklı kaya parçaları ile örtüldü. Kazı çalışmalarında öncelikli olarak tiyatronun bulunduğu alanın ortaya çıkarılması hedefleniyor.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.