Muğla Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Başkan Gürün, “Muğla turizmden daha fazlasını tarımdan kazanabilir”

MUĞLA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI OSMAN GÜRÜN, VERİMLİ TOPRAKLARI İLE MUĞLA’NIN TURİZMDEN DAHA FAZLASINI TARIMDAN ELDE EDEBİLECEĞİNİ AÇIKLADI.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Başkan Gürün, “Muğla turizmden daha fazlasını tarımdan kazanabilir”
211 views
24 Ekim 2020 - 13:00
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, kırsal bölgelerdeki tarımsal faaliyetleri incelerken, Büyükşehir Belediyesi olarak Muğla’nın toprak analizlerini yaptıklarını ve hangi ürünün nerede yetişeceğinin haritasını çıkardıklarını açıkladı.

Tarım ve hayvancılık alanında Muğla’nın toprak ve ikliminin müsait olduğunun altını çizen Başkan Gürün, turizm kenti olan Muğla’nın tarımdan daha fazla gelir elde edebileceğini açıkladı. Gürün, “Pandemiden sonra bütün dünya tarım ile oturup, tarım ile kalkıyor. Tarım ve hayvancılığı güçlü olmayan tarım ve hayvancılıkta kendisine yeter hale gelmeyen bir ülkenin kendisini geleceğe taşıması mümkün değildir. Bu bilimsel bir gerçek. Muğla özelinde bu toprakların çok iyi değerlendirilmesi lazım. Biz turizmden çok daha fazla geliri tarımdan alabiliriz. Her ürünümüzü olması gereken en iyi şekilde yapıyoruz. Toprak tahlili yapıyoruz, Muğla’nın toprak tahlilini çıkarıyoruz. Gün geçtikçe yeni yaptığımız tahliller ile toprak haritası daha detaylı hale geliyor. İpek böcekçiliğini destekliyoruz ve onunla ilgili kendi arazilerimizde dut dikiyoruz. Bu işi yapacak vatandaşlarımızın kuracağı tesislere yardımcı oluyoruz. İpek böcekçiliği belli bir safhaya geldikten sonra ipeği koza şeklinde satmak değil, onu dokuyarak mamul halde satmaları için kooperatiflerle iş birliği yapıyoruz. Sakız ağacı dikiyoruz. Sakız ağacı bizde fazla yoktu. Ama bizim iklimimiz Sakız ağacına çok müsait. Sakız ağacından elde edilen rakam oldukça yüksek. Biz Büyükşehir olduktan sonra ilk yaptığımız alım garantili çiçek oldu. Köyceğiz’de bir kooperatif var. Çalıştırılamamış dondurmuşlar. Belediyelerin çiçek ihtiyacı var. Ben gidip Aydın’dan, Ödemiş’ten Torbalıdan alıyorum. Bu benim zoruma gidiyor. Bu topraklara adam diksen adam çıkıyor. Bunu ben niye yapmayayım. Şu anda 27 tane büyük çiçek saramız var. Oteller ile konuştuk bizden alın diye. Şu anda otellere veriliyor. Bunun yanında Isparta’ya, Burdur’a Yalvaç’a çiçek satmaya başladılar. O işin başında da kadınlarımız var. Üretme kapasitemiz var. Üreteceğimiz şeyi düzgün ve doğru üretmeliyiz. Neyi üreteceğimizi bilmeliyiz” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.